Pokrzywa jest traktowana jako uciążliwa roślina, chwast, nikomu niepotrzebny, który może co najwyżej nabawić nas swędzącej wysypki. Tymczasem to nieprawda. Pokrzywa jest stosowana od wieków na całym świecie jako skuteczny środek leczniczy o wielu zastosowaniach.

Jak dzięki niej poprawić kondycję skóry? Czy pokrzywa pozwala usunąć trądzik? Czy pozbędziemy się z nią grudek, krostek, nierówności na skórze, zaskórników? Okazuje się, że szansa jest naprawdę duża!

Herbata z pokrzywy jako lekarstwo na trądzik

Do zbierania pokrzywy potrzebną będą Ci grubsze rękawiczki, które nie pozwolą Ci się poparzyć oraz podrażnić delikatnej skóry dłoni.

Gdy już znajdziesz pokrzywę, oderwij liście z łodygi. Następnie opłucz je pod wodą.
Napełnij zaparzacz pokrzywą i zalej go wrzątkiem.

Potrzymaj przez 5 minut w gorącej wodzie, pozwól, by trochę się ostudziła. Następnie dodaj trochę miodu lub kawałek cytryny.

Przygotuj się na to, że herbata będzie trochę gorzka. Jednak oprócz tego, że zmniejsza trądzik, jest również cennym źródłem wapnia! To też warto wiedzieć.
Na rynku są dostępne gotowe herbaty z pokrzywy, jednak nie są one tak skuteczne, jak samodzielnie zerwane liście i w domu przygotowane napary.

Pokrzywa zamknięta w tabletce

pokrzywaPokrzywa jest również cennym składnikiem w tabletkach na trądzik (np. w bardzo skutecznych pastylkach Nonacne). Używana jest do ich produkcji nie przypadkowo. Cel jest prosty – wykorzystać silne działanie przeciwzapalne pokrzywy.

Zaleca się połączenie stosowania pokrzywy z przyjmowaniem większej ilości wody, by skutecznie oczyścić organizm z toksyn.
Warto również zaznaczyć, że pokrzywa działa moczopędnie, dlatego w trakcie terapii antytrądzikowej, możesz częściej odwiedzać toaletę.

Co zatem wybrać – zbierać liście pokrzywy i zaparzać samodzielnie herbatę, czy może lepiej sięgnąć po tabletki posiadające w składzie pokrzywę? Tu już decyzja zależy do Was.

Druga opcja jest na pewno wygodniejsza i ma też tę zaletę, że oprócz pokrzywy, dobre tabletki na trądzik posiadają też inne składniki – dlatego ich działanie jest zintensyfikowane, bardziej kompleksowe, a efekty można zobaczyć dużo szybciej niż działając na własną rękę. Poza tym tabletki na trądzik z pokrzywą można stosować przez cały rok – pokrzywa w naturze natomiast dostępna jest przez pewien czas.