Przebieg trądziku różowatego może być bardzo indywidualny. Zmiany na twarzy osoby dotkniętej problemem zazwyczaj znacznie różnią się między sobą – uzależniane są od wieku pacjenta, czasu trwania choroby i jej przebiegu.
Na poniższych fotografiach widać wspólne objawy, jednak każda z grup fotografii dotyczy określonego podtypu choroby. Pierwszy podtyp to trądzik różowaty rumieniowaty z teleangiektazjami, drugi to trądzik różowaty grudkowy, trzeci – przerostowo-naciekowy i na samym końcu postać oczna trądziku różowatego.
Typ pierwszy – trądzik różowaty rumieniowy
Trądzik różowaty rumieniowy to początkowe stadium choroby, które objawia się jedynie zaczerwienieniem twarzy, nieznikającym po czasie, ale utrzymującym się na twarzy. U niektórych osób widoczne są małe pajączki, niekiedy pojawia się też kłucie i pieczenie. Czasami występuje również obrzęk i nierówności.
Typ drugi – trądzik różowaty grudkowaty
Na skórze pojawia się nie tylko uporczywe zaczerwienie, dodatkowo występują guzki, pryszcze, u niektórych pacjentów pojawiają się również charakterystyczne czerwone placki.
Typ trzeci – trądzik przerostowo-naciekowy
Trądzik różowaty może być związany z zniekształceniami twarzy, zwłaszcza tkanek w obrębie nosa.
Najczęściej pojawiają się zgrubienia skóry i nieregularne guzki, które niezwykle rzadko rozwijają się w innych obszarach niż środkowa część twarzy.
Typ czwarty – postać oczna
Trądzik różowaty może oddziaływać na oczy u wielu pacjentów. Często prowadzi do wodnistego, przekrwionego spojrzenia, podrażnień, pieczenia i kłucia. Niekiedy dodatkowo powieki stają się obrzmiałe i nadwrażliwe.
Jak widać na powyższych zdjęciach trądzik różowaty może mieć różne odmiany oraz różny przebieg. Stan skóry pacjenta może być oceniany w dość rozległej skali. Mimo to, szereg objawów jest takich samych, dzięki czemu można je wszystkie zaliczyć do jednej grupy – objawów trądziku różowatego.