Dotąd w kontekście trądziku mówiło się o niedoborze witamin. Naukowcy przypuszczali, że zmiany powstają, bo pewnych składników jest za mało. Tym większe zdumienie przyniosło ostatnie odkrycie, które wskazuje, że za wysoki poziom witaminy B12 może mieć wpływ na rozrost bakterii oraz powstanie lepszych warunków do pogorszenia zmian trądzikowych. Naukowcy jednak studzą emocje – jeszcze jest zbyt wcześnie, by zalecać ograniczenie spożycia witaminy B12. Potrzebne są następne badania.

Oprócz oceny wpływu witaminy B12 naukowcom udało się ustalić coś jeszcze. Potwierdzili znaczenie genów w proces powstawania trądziku. Jednak od początku.

Niedobór witaminy B12 też niedobry

tabletki1Niedobór witaminy B12 podobnie jak nadmiar witaminy są niewskazane. W przypadku niedostatecznej ilości tego składnika może dojść do poważnych problemów zdrowotnych. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zbyt mała zawartość witaminy B12 powoduje anemię, problemy trawienne, problemy neurologiczne, takie jak drętwienie i mrowienie kończyn, zaburzenia widzenia, a nawet utratę pamięci.

Witaminę B12 znajdziemy szczególnie w nabiale i produktach odzwierzęcych. Dlatego na niedobór witaminy są szczególnie narażeni wegetarianie, którzy powinni witaminę suplementować. Niektórzy suplementacją zalecają również osobom po 50 roku życia, w tym okresie wchłanianie witaminy z pożywienia może być bowiem niewystarczające a nawet niemożliwe.

Nadmiar witaminy B12 powoduje trądzik?

Według naukowców, nadmiar witaminy B12 może mieć wpływ na aktywność bakterii na skórze i zwiększać ryzyko wystąpienia zmian skórnych, co badacze zaobserwowali szczególnie u osób z jasną karnacją.  Ponadto, by efekt pogorszenia kondycji skóry nastąpił okazało się, że musiał występować jeszcze inny czynnik – skłonność do trądziku zapisana w genach.

Wnioski?

Naukowcy są ostrożni z tezami, jeden z głównych badaczy mówi: „Badanie to sugeruje, że wysoki poziom witaminy B12 we krwi może pogarszać trądzik u niektórych osób. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić ten wynik i pomóc nam zrozumieć znaczenie kliniczne tych ustaleń.” To ważne, by samodzielnie nie zmieniać menu, bo zarówno niedobór, jak nadmiar witaminy mają niekorzystny wpływ na zdrowie.

źródło