Wielu pacjentów cierpiących na trądzik nie stosuje się do zaleceń otrzymywanych w gabinecie lekarskim i nie zażywa leków przypisanych przez specjalistów. Naukowcy badali 143 pacjentów z trądzikiem. Okazało się, że aż 27 procent z nich nie używało wszystkich leków sugerowanych przez lekarzy dermatologów.

tabletkiNiestosowanie się do zaleceń specjalistów jest sporym problemem, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, a trądzik do takich niewątpliwie należy. Naukowcy przewidywali, że otrzymają wynik w okolicy 10% – taki, jaki jest typowy dla innych chorób. Nie kryli zaskoczenia, że wynik okazał się ponad dwa razy większy niż przewidywali.

Co ciekawe nie zauważyli wyraźnych różnic między sposobami zażywania lub niezażywania leków w zależności od płci czy wieku osób mającej problem z trądzikiem. To, co zaobserwowano to fakt, że pacjenci mniej chętnie wykupywali leki do działania miejscowego – kremy, żele niż pastylki. Tabletki na trądzik były przyjmowane niemal zawsze.

Częściej wykupywane były jeden-dwa leki i terapia przebiegała wtedy tak, jak zalecał lekarz niż kilka leków – z tych pacjenci wybierali sobie kilka i dopiero decydowali się je stosować.

Na jakie przyczyny niedecydowania się na całą listę leków wskazywali badani? Dlatego nie stosowali się do zaleceń lekarza? Przede wszystkim wymieniano koszty, roztargnienie oraz brak wewnętrznego przekonania co do konieczności stosowania wszystkich preparatów.