Trądzik na plecach to niedoskonałości, które pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mogą występować niezależnie od wieku oraz w różnej formie – jako podskórne nierówności oraz duże nieestetyczne ropne zmiany.

Jaka jest przyczyna trądziku na plecach?

salt-602215_1280Trądzik na plecach to zmiana, która powstaje pod wpływem nadczynności gruczołów łojowych, które są zapychane przez sebum wyprodukowane w nadmiernej ilości oraz gromadzące się na skórze komórki skóry i zanieczyszczenia. W ten sposób powstają świetne warunki do rozwoju bakterii, które pogłębiają trądzik.

Dlaczego trądzik pojawia się właśnie na plecach? Przede wszystkim dlatego, że skóra jest tam znacznie grubsza a gruczoły łojowe produkują szczególnie dużo łoju. Z tego powodu istnieje skłonność do powstania podskórnych grudek i dużych ropnych pryszczy.

Niestety skóra na plecach jest narażona również na kontakt z tkaninami (nadmierne pocenie), nie zawsze korzystnie wpływającymi na ich jej kondycję oraz potarcia i podniesienie temperatury z powodu noszenia plecaków.

Trądzik na plecach trzeba leczyć

Warto znaleźć dobrą metodę walki z trądzikiem na plecach. Głównie dlatego, że zmiany na skórze w tym miejscu mogą powodować blizny. Dobrze wypróbować naturalne metody usuwania zmian na skórze. Poniżej kilka sprawdzonych pomysłów.

Kąpiel z dodatkiem soli

Udowodniono już wielokrotnie, że nadmiar soli w diecie może powodować trądzik. Sól stosowana zewnętrznie jest w stanie świetnie poprawić kondycję skóry. W jaki sposób? Ma ona walczyć z bakteriami i ich negatywnym wpływem na skórę. Poza tym działa też w inny sposób – delikatnie wysusza skórę, co zmniejsza nadprodukcję łoju.

By efekt był dobry, zamiast stosowania soli kuchennej, wybierz sól morską. Wykorzystasz ją, dosypując biały proszek do kąpieli. Wystarczą 2-3 filiżanki dodane do gorącej wody w wannie i zanurzenie się w niej przez co najmniej 20-30 minut kilka razy w tygodni.

Możesz również wypróbować inne rozwiązanie. Napełnić butelkę wodą z solą morską i w formie sprayu nanosić ją na skórze na plecach. Najlepsze efekty dla bardzo zmienionej skóry przyniosą kąpiele w wodzie z dodatkiem soli.

Sól Epsom na trądzik na plecach

Sól Epsom jest dobrym rozwiązaniem na trądzik na plecach. Dzięki wykorzystaniu siarczanu magnezu sól epsom wykazuje działanie przeciwzapalne i kojące, zmniejsza zaczerwienienia oraz podrażnienia. Pod jej wpływem dochodzi do aktywacji enzymów, które wydzielają składniki korzystnie wpływające na kondycje skóry: wśród nich znajdują się cynk, potas i witamina D. Uzyskuje się również efekt wypłukania toksyn, a nie tylko prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych. Jednak uwaga! Nie należy pocierać solą bezpośrednio skóry, by nie podrażnić jej powierzchni. Sól Epsom to materiał ścierny, który działa w dość silny sposób. Poza tym po kąpieli z solą należy napić się sporej ilości wody.

Jak wykorzystujemy sól epsom do likwidacji trądziku na plecach? Dosypujemy do wanny i planujemy kąpiel, która będzie trwała minimum 15-20 minut. Oprócz soli nie używamy w kąpieli niczego innego – niewskazane są żadne mydła czy pianki, które negatywnie wpłyną na efekt terapeutyczny kąpieli.

Kąpiel z owsem

Owies korzystnie wpływa na skórę – niezależnie od tego, czy mamy skórę suchą czy tłustą, a nawet dojrzałą. Pozwala zmniejszyć produkcję sebum, delikatnie złuszczyć powierzchnię skóry, oczyścić pory, usuwając z nich brud.

Kąpiel w płatkach z owsa pozwoli pozbyć się trądziku z pleców, wyrówna skórę i ją wygładzi.

Jak przygotować leczniczą kąpiel? Należy drobno zmielić płatki owsiane, dodając je do ciepłej kąpieli. Dobrze mieszamy i kąpiemy się przez około 30 minut. Kąpiel powtarzamy codziennie.

Domowa maseczka z płatków owsianych i miodu

Jeśli nie chcesz korzystać z uroków kąpieli w owsie, możesz stworzyć maseczkę z połączenia owsa i miodu. W ten sposób z jednej strony za pośrednictwem płatków usuniesz ze skóry brud i tłuszcz, a z drugiej dzięki dołączeniu miodu uzyskasz efekt przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. W ten sposób pozbędziesz się bakterii z pleców, zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk. Skóra będzie wyraźnie gładsza i ładniejsza.

Liście mięty usuną trądzik z pleców

Liście mięty pieprzowej to naturalny składnik zawierający mentol – działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Mentol działa chłodząco, może zmniejszyć ból, swędzenie i dyskomfort na skórze pleców.

Jak wykorzystać liście mięty na trądzik? Należy kilka liści zmiażdżyć przy pomocy moździerza, nałożyć powstałą pastę na skórę, pozostawić na niej przez około 15 minut i spłukać. Powtarzać 2-3 razy dziennie.

Ocet jabłkowy na trądzik na plecach

Trądzik na plecach możesz wyeliminować za pośrednictwem octu jabłkowego. Ten składnik wykorzystywany w kuchni pozwoli Ci wyregulować pH skóry. Poza tym zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Korzyści wynikające ze stosowania octu jabłkowego można wykorzystać od zewnątrz i od wewnątrz. Możesz spożywać każdego dnia łyżeczkę octu jabłkowego rozprowadzonego w szklance wody (najlepiej na czczo). Inny sposób to połączenie w butelce jednej miarki octu z dwoma miarkami wody i następnie rozprowadzanie go w formie sprayu na skórze pleców. Butelkę z mieszanka warto przechowywać w lodówce, by efekt oddziaływania na trądzik był jeszcze lepszy.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik na plecach

Olejek z drzewa herbacianego to doskonałe rozwiązanie na trądzik, zwłaszcza ten umiejscowiony na skórze pleców. Przede wszystkim dlatego, że wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Olejek w naturalny sposób usuwa bakterie odpowiedzialne za powstanie zmian skórnych.

Jak wykorzystać olejek z drzewa herbacianego do usuwania trądziku ze skóry pleców? Przede wszystkim zaleca się rozprowadzić dwie-trzy łyżeczki olejku w jednej szklance wody. Składnik dobrze rozprowadzamy a następnie za pośrednictwem wacika nanosimy na skórę pleców.

Zanim jednak zastosujemy olejek z drzewa herbacianego na skórę, warto dobrze ten fakt przemyśleć. Nie należy stosować olejku nierozcieńczonego, bo może skórę podrażnić i sprawić, że na skórze powstaną pęcherze. Trzeba zawsze rozcieńczać olejek w wodzie!

Soda oczyszczona na trądzik na plecach

Trądzik na plecach można usunąć również za pośrednictwem sody oczyszczonej, która korzystnie wpływa na pH skóry. Wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, zmniejsza podrażnienia i obrzęki wywołane przez trądzik.

Soda oczyszczona poza tym złuszcza naskórek, dzięki czemu można pozbyć się zanieczyszczeń oraz martwych komórek.

Jak wykorzystać zalety sody oczyszczonej? Wystarczy odrobina proszku i wody – w takich proporcjach, by otrzymać łatwą w aplikacji pastę na skórę. Nakładamy i zmywamy po około 10 minutach.

Olejek lawendowy na trądzik na plecach

Trądzik na plecach możemy usunąć również przy użyciu olejku lawendowego. Składnik ten działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki takim właściwościom olejek lawendowy może usuwać bakterie powodujące trądzik. Poza tym ma on również dobry wpływ na działanie układu hormonalnego, łagodzi nerwy i sprawia, że ryzyko powstania zmian na skórze znacznie spada.

Jak skorzystać z zalet olejku lawendowego i usunąć trądzik na plecach? Zaleca się połączenie 7-8 kropki olejku w jednej szklance słonej wody (wodzie z solą Epsom) i dodanie tej mieszanki do ciepłej kąpieli.

W tak przygotowanej kąpieli moczymy się 15-20 minut lub dłużej. Powtarzamy kąpiele – 2-3 razy w tygodniu, w zależności od natężenia zmian na skórze.