Deoksycyklina jest antybiotykiem z kategorii tetracyklin. Jest powszechnie wykorzystywana w leczeniu wielu zakażeń bakteryjnych. Najczęściej lekarze zapisują ją na trudny trądzik, infekcje oka, jelit, rzeżączkę, chlamydię oraz inne. Lek znajduje również zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego. Niektóre formy antybiotyku mogą być wykorzystywane w zapobieganiu chorobom tropikalnym, na przykład malarii.

Środki ostrożności, zanim zastosujesz doksycyklinę

DoksycyklinaNa samym wstępie warto podkreślić, że nie należy przyjmować deoksycykliny, jeśli jesteś uczulony na jakąkolwiek formę antybiotyku z rodzaju tetracyklin. Poza tym należy poinformować lekarza, jeśli chorujesz na wątrobę, choroby nerek, astmę. Lek jest silnym preparatem leczniczym, dlatego należy podejść do jego stosowania ostrożnie, z należytą rozwagą.

Nie jest to lek zalecany dla dzieci. U maluchów poniżej 8 roku życia może powodować trwałe siwienie i żółknięcie zębów. Detoksycylina nie powinna być stosowana w ciąży. Jej zażywanie powinno być połączone u młodych, płodnych kobiet, ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Lek ten bowiem u przyszłych mam może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płodu – ma negatywny wpływ na rozwój kości i zębów.

Jak stosować doksycyklinę?

Przede wszystkim należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza i dokładnie przeanalizować informacje zawarte na opakowaniu oraz w ulotce dołączonej do leku. Nie można samodzielnie zmniejszać, czy zwiększać dawek leku oraz wydłużać czasu jego stosowania. Poza tym w trakcie zażywania doksycykliny nie należy przyjmować suplementów żelaza, wapnia, środków przeczyszczających. Zaleca się zachować dwugodzinny odstęp między poszczególnymi dawkami.

W zależności od konkretnego leku – wskazane jest przyjmować go z posiłkiem lub przed nim. Wszystkie informacje zawarte są na ulotce.

Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od wilgoci i źródła światła.

Jeśli doszło do pominięcia zalecanej dawki, należy ją przyjąć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli jest czas na kolejną dawkę, zaleca się pominięcie zapomnianej dawki.

W trakcie stosowania antybiotyku, należy unikać ekspozycji na słońce słoneczne i w solarium. Zaleca się nosić odzież ochronną i stosować kremy z filtrami UV.

Efekty niepożądane

Niestety lek może powodować skutki uboczne, na przykład biegunkę. Może pojawić się również pokrzywka, gorączka, czy zmiany w polu widzenia. W każdej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niestety lek może powodować wiele skutków ubocznych, dlatego jego stosowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. I należałoby uznać to za ostateczność.