Niedoskonałości na skórze nigdy nie są mile widziane. Trudno się do nich przyzwyczaić i je zaakceptować, nawet jeśli towarzyszą nam od nastoletnich lat i tylko w miarę upływu czasu zmieniają się na przykład przepoczwarzając się w trądzik różowaty. Niezależnie kiedy się pojawią i ile ich jest – dążymy do tego, by się ich pozbyć. I to naturalne – chcemy wyglądać po prostu dobrze.

Jak wygląda trądzik różowaty?

tradzikTrądzik różowaty może rozwijać się długo i niepostrzeżenie, a jego objawy mogą być bagatelizowane. Często są to czerwone policzki, „inne” powieki (zapalenie spojówek, wystąpienie jęczmienia, z łzawieniem i pieczeniem oczu oraz światłowstrętem), a w zaawansowanej formie również kalafiorowaty nos.

Wszystko zdaje się zaczyna od delikatnych naczynek, które pokazują się na twarzy w formie pajączków (świadczą one o delikatności naczyń włosowatych skóry) oraz nadwrażliwości skóry na wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza wahań temperatury – przechodzenia ciepła w zimno i na odwrót.

Kogo dotyka?

Trądzik różowaty zazwyczaj rozpoczyna się w średnim wieku, około 35-40 roku życia. To przewlekła, dość trudna w leczeniu choroba o uwarunkowaniach genetycznych.
Najczęściej dotyka osób o delikatnej, cienkiej skórze. Poza tym bardziej narażone na trądzik różowaty są kobiety, w mniejszym stopniu mężczyźni.

Czynniki zaostrzające problem

Trądzik różowaty rozpoczyna się od problemów z cerą naczynkową. Skłonność do pękania naczynek, zaczerwienienie skóry są poważnym sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj stan skóry pogarszają następujące czynniki:
nagła zmiana temperatury – z niskiej na wysoką i na odwrót,

  • dym papierosowy,
  • przyprawy,
  • alkohol,
  • nieodpowiednie odżywianie się,
  • stres.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na styl życia i unikać czynników, które prowadzą do pogorszenia wyglądu skóry.

  • warto unikać pikantnej żywności,
  • chronić skórę przed wpływem czynników zewnętrznych przy użyciu mocno nawilżających kremów,
  • unikać nagłych zmian temperatury (tam, gdzie to możliwe).

Warto również nauczyć się wykonywać makijaż, który co prawda nie pozwoli nam usunąć trądziku, ale zmniejszy jego widoczność i poprawi jakość życia.

Można rozważyć stosowanie laserów na trądzik – laser KTP może znacznie zaleczyć trądzik, poprawiając stan skóry. Inna metoda to stosowanie impulsów IPL, które dają również obiecujące wyniki w leczeniu skóry.

Zmiany można leczyć też metronidazolem, stosowanym miejscowo, nadtlenkiem benzoilu, niektórzy lekarze polecają antybiotyki – tetracykliny, erytromycynę, klindamycynę. Doskonałe opinie ma również środek dostępny bez recepty o całej liście świetnych składników – Nonacne.

Bardzo ważne jest, by chronić skórę przed wpływem słońca, promieniowanie UV mogą bowiem pogarszać kondycję skóry.