Pryszcze to nic przyjemnego, ich pojawienie się na twarzy w błyskawiczny sposób odbiera pewność siebie i piękny wygląd. Nie znam osoby, która by je lubiła, dlatego zapewne odkryto tak wiele sposobów na szybką walkę z wszelkimi niedoskonałościami. Na szczęście trądzik można zmniejszyć domowymi sposobami. Poniżej zebrałam najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze.
Stan zapalny: uwaga, trądzik!
Pryszcze to nic innego jak zmiany zapalne, które rozwijają się na skórze. Powstają gdy gruczoły łojowe zostają zakażone bakteriami, puchną i wypełniają się ropą.
U źródeł problemu z pryszczami leży nadmiar wydzielania łoju. To pod wpływem sebum powstają grudki i nierówności na skórze twarzy, pleców dekoltu czy ramion.
Jak z nimi walczyć? Oto proste i szybkie metody.
Lód na pryszcze
Lód na pryszcze może być stosowany w celu zmniejszenia obrzęku i zaczerwienienia. Wspomaga krążenie krwi do obszaru dotkniętego zmianami i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń.
Jak użyć lodu na pryszcze?
Poleca się owinięcie lodu kawałkiem czystej tkaniny i dotykanie skóry, przytrzymując przy jej powierzchni przez kilka sekund. Proces po kilku minutach powtarzamy. W ten sposób uzyskamy efekt zmniejszenia obrzęków i stanu zapalnego.
Pasta do zębów na pryszcze
W kryzysowej sytuacji, kiedy nie mamy pod ręką niczego innego, a czujemy jak rośnie nam na skórze pryszcz, możemy użyć pasty do zębów, która działa świetnie wysuszająco.
Najlepsze efekty uzyskamy, gdy będziemy ją stosować po okładach z lodem. Po zmniejszeniu obrzęku nałożenie pasty świetnie nam podniesie efektywność domowego zabiegu.
Uwaga! Na trądzik nie poleca się żelowej pasty do zębów. Najlepsza będzie pasta biała.
Sok z cytryny na pryszcze
Kolejną metodą jest użycie na zmiany soku z cytryny, bogatego źródła witaminy C, który pomaga rozjaśnić skóry oraz wysuszyć pojawiające się na niej zmiany. Jak zastosować cytrynę na pryszcze?
Istnieją różne metody. Można zanurzyć czysty wacik w soku i przetrzeć nim skórę. Jedną łyżeczkę soku z cytryny mieszamy z jedną łyżeczką cynamonu i punktowo nanosimy na skórę, pozostawiając na noc. Niestety metoda ta nie jest polecana dla osób o wrażliwej skórze, którą dodatkowo może podrażniać.
Ogórek na trądzik
Stan skóry z wypryskami wspomoże również ogórek. To popularne warzywo dostarcza wielu ważnych z punktu funkcjonowania skóry witamin: A, C i E. Poza tym ogórek świetnie chłodzi i działa kojąco na naskórek.
Jak wykorzystać ogórek w walce z niedoskonałościami? Zaleca się posiekać warzywo i włożyć do niewielkiej miseczki z przegotowaną wodą. Następnie moczymy w niej ogórka przez około godzinę. W tym czasie „odda” on z siebie to, co najlepsze: witaminy oraz potas i chlorofil. Wodę pijemy i wzmacniamy się od środka lub przemywamy nią skórę, używając jak toniku.
Bardziej znanym domowym sposobem na trądzik jest maseczka z ogórka. Nakładamy na twarz posiekane w plastry ogórki. Pozostawiamy do wyschnięcia, na około 15 minut. Na koniec myjemy skórę ciepłą wodą i żelem na trądzik, co pomoże nam oczyścić twarz i zadbać o kondycję naskórka.
Para na trądzik
Para wodna ma doskonały wpływ na cerę. Działa oczyszczająco i uspokajająco na skórę, podobnie jak sauna. Przede wszystkim świetnie otwiera pory skóry i pozwala skórze oddychać, w kilka chwil staje się orzeźwiona i odświeżona. Poza tym w ten sposób szybciej pozbywamy się brudu, zanieczyszczenia i nadmiaru łoju, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia skóry.
Jak wykorzystać parę na trądzik? Jeśli nie mamy specjalnego urządzenia, wystarczy, że zagotujemy wodę, wlejemy ją do miski i nachylimy się nad nią (można z ręcznikiem na głowie – tak jak do inhalacji), by świetnie otworzyć pory i następnie je oczyścić. To naprawdę działa!
Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
Świetne efekty w leczeniu wyprysków na skórze przynosi olejek z drzewa herbacianego. Dzięki właściwościom antybakteryjnym pomaga zwalczyć przyczynę zmian na skórze. Poza tym olejek z drzewa herbacianego zmniejsza zaczerwienienie i stan zapalny, które powodują trądzik. Ogranicza wielkość zaskórników oraz koi podrażnioną i zmęczoną skórę.
Jak użyć olejku z drzewa herbacianego? Zanurzamy w nim wacik i przemywamy twarz, następnie zmywamy wodą po około 15-20 minutach. Olejek można wymieszać również z sokiem z aloesu, by uzyskać bardziej delikatną formułę – bardziej polecaną do pielęgnacji skóry wrażliwej.
Papaja na trądzik
Z bardziej egzotycznych metod na trądzik sprawdzi się również użycie papai, owocu, który ma szereg pozytywnych właściwości, wspomagających dbałość o wygląd skóry.
Przede wszystkim dostarcza cennych witamin, zmniejsza stan zapalny występujący na skórze, wykazuje działanie antyoksydacyjne.
Jak przygotować maseczkę z papai? Zaleca się ugniecenie surowego owocu, dodanie odrobiny miodu i nałożenie tak powstałej mikstury na skórę. Pozostawiamy na skórze przez 10-15 minut, następnie spłukujemy. Maseczka podziała złuszczająco i oczyszczająco.
Soda oczyszczona na trądzik
Innym świetnym sposobem na trądzik jest soda oczyszczona. Produkt ten łatwo można znaleźć niemal w każdej kuchni, ma bowiem działanie spulchniające i bardzo dobrze nadaje się jako zastępnik proszku do pieczenia.
Soda działa świetnie w przypadku łojotoku i trądziku, bo pozwala złuszczyć skórę, usunąć nadmiar sebum, martwe komórki oraz wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się na skórze.
Jak użyć sody oczyszczonej na trądzik? Zaleca się stworzenie specjalnej papki, poprzez wymieszanie sody z wodą lub sokiem z cytryny. Tak nałożona soda na skórę na kilka minut pozwala uzyskać efekt odświeżenia oraz oczyszczenia skóry. Jednak uwaga! Maseczka z sody może podrażniać, dlatego należy ją stosować ostrożnie i nigdy nie trzymać dłużej na skórze niż przez kilka minut.
Po kilku minutach dobrze oczyszczamy skórę i pozostawiamy ją lekko wilgotną do wyschnięcia. Maseczkę zaleca się nakładać dwa razy dziennie.
Czosnek na trądzik
Na trądzik warto zastosować również czosnek, który działa przeciwwirusowo, antyseptycznie i przeciwgrzybicznie. Czosnek jako silny przeciwutleniacz dobrze radzi sobie z przyczyną trądziku – stanem zapalnym. Jest coś jeszcze – czosnek jest cennym źródłem siarki, składnika, który pozytywnie wpływa na stan skóry, wzmacnia ją i chroni przed uszkodzeniami.
Jak stosować czosnek na trądzik? Wystarczy przeciąć ząbek na kilka części i nacierać nim zmienione miejsca kilka razy dziennie.
Truskawki na trądzik
W sezonie, jaki aktualnie się rozpoczyna, warto sięgnąć po truskawki, które świetnie poradzą sobie ze zmianami na skórze.
Maseczka z truskawek ma niepowtarzalne działanie i jest wyjątkowo wdzięczna w przygotowaniu. Truskawki mają w składzie kwas salicylowy, który jest skuteczny na trądzik, poza tym owoce dostarczają witaminy C, która rozjaśnia skórę, witaminy z grupy B, która ją odżywiają, witaminę PP – o działaniu dotleniającym, wapń, fosfor – przywracające skórze właściwe pH.
Jak wykorzystać truskawki w walce z pryszczami? Zaleca się rozgnieść widelcem kilka owoców i wymieszać je z ubitym białkiem jaj. Pozostawiamy na skórze przez około 15 minut, następnie zmywamy letnią wodą i nakładamy krem dostosowany do typu skóry.
Miód na trądzik
Miód jest kolejnym ważnym składnikiem w kuchni, niezwykle wartościowym i godnym uwagi. Stosowany na skórę pomaga poprawiać jej wygląd oraz dbać o jej gładkość i czystość.
Miód jest uznawany za naturalny antybiotyk, który walczy z bakteriami, wzmacnia wewnętrznie, wspomaga usuwanie zmian zapalnych oraz przyspiesza gojenie się ran.
Jak stosować miód na trądzik? Zaleca się zanurzenie wacika w miodzie i przecieranie nim zmienionych miejsc. Warto pozostawić miód na skórze przez pół godziny, a później przemyć twarz letnią wodą.
Można z miodu przygotować również pastę (łącząc miód z cynamonem i nakładając na zmienione miejsca). Tak przygotowany specyfik warto pozostawić na skórze przez całą noc.
A Wy, jakie znacie domowe sposoby na pryszcze? Które z nich polecacie?
Właśnie takich nowości teraz chce więcej. Wielkie dzięki za poświęcony czas na stworzenie tego wpisu.
Tak konkretnych rzeczy właśnie poszukuje. Dobrze napisane!.
Super, że piszesz nowe artykuły. Twój blog jest nader nowoczesny.
Nadzwyczaj wciągający wpis. Widać, że bardzo dobrze poruszasz się w takich tematach.