Jeśli masz trądzik, chcesz się go pozbyć, to naturalne, że jesteś niecierpliwy i zdeterminowany, chcesz osiągnąć cel. Jednak warto działać taktycznie, tym bardziej, że na początku drogi nie wszystko wydaje się oczywiste.

Masz co najmniej kilka opcji, w jaki sposób możesz to zrobić. Poniżej zebrałam dla Ciebie najpopularniejsze sposoby na trądzik młodzieńczy – polecane przez dermatologów na całym świecie.

Zapraszam do lektury!

Nadtlenek benzoilu na trądzik

tradzikNadtlenek benzoilu działa bardzo dobrze na zmiany na skórze – zarówno zapalne, jak i niewielkie (np. zaskórniki). Główna zaleta jest taka, że ma działanie antybakteryjne, a druga taka, że działa ochronnie, zapobiegając zatykaniu porów.

Jest coś jeszcze, co skłania do jego stosowania. Nadtlenek benzoilu jest dostępny w wielu wygodnych formach – kremie, żelach, a nawet płynach do mycia.

Ogólne zalecenie jest takie, by najpierw spróbować nadtlenku benzoilu w niewielkim stężeniu, a później sięgnąć po środek bardziej skoncentrowany.

Kwas salicylowy na trądzik

Drugim cennym składnikiem na trądzik jest kwas salicylowy, który dostaniemy w każdej aptece bez recepty. Jest niezastąpiony w pozbywaniu się z twarzy niedoskonałości – pozwala odblokować pory, oczyścić je oraz wyrównać powierzchnię skóry.
Stosowanie kwasu salicylowego zalecane jest od czterech do ośmiu tygodni, po czym można zrobić przerwę i w razie problemów powtórzyć kurację.

Nonacne na trądzik

Do wspomnianych wyżej metod leczenia trądziku – nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, warto dodać jeszcze jedną – walkę ze zmianami od wewnątrz. W tym celu poleca się stosować Nonacne, naturalne i w pełni bezpieczne tabletki na trądzik doceniane w wielu rankingach. Ich główna zaleta to precyzyjnie dobrany skład – oddziałujący na przyczynę zmian na skórze.
Tabletki można nabyć w dobrej cenie tu i tu.

Gdy trądzik nie przechodzi po kilku miesiącach

Jeśli powyższe metody po kilku miesiącach nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a trądzik niezmiennie uprzykrza nam życie, warto udać się do dermatologa lub lekarza rodzinnego.

Lekarz może przepisać silniejsze leki dostępne na receptę.

Wśród nich najpopularniejsze to:

  • retinoidy – które odblokowują pory i zapobiegają powstawaniu zaskórników, bardzo skuteczne i łatwe w stosowaniu
  • antybiotyki – przeciwdziałają przede wszystkim bakteriom odpowiedzialnym za trądzik, w ten sposób walczą z przyczyną zmian na skórze
  • leki hormonalne – w przypadku kobiet antykoncepcyjne, które poprzez wyciszenie hormonów mogą poprawić stan skóry. Blokery hormonalne, takie jak spironolakton niekiedy są również bardzo skuteczne, zaleca się je po przeanalizowaniu stanu pacjenta,
  • izotretynoina – to bardzo skuteczny sposób na trądzik. Tabletki przyjmowane raz lub dwa razy dziennie przez okres sześć miesięcy, by uspokoić reaktywację gruczołów łojowych. W ten sposób skóra zaczyna funkcjonować lepiej, a zmiany na niej pojawiają się coraz rzadziej. Lek jest stosowany przy najcięższych objawach trądziku, które nie znikają po zastosowaniu innych preparatów.