Większość osób borykających się z trądzikiem poszukuje najlepszych sposobów na trądzik. Często nieświadomie popełnia wiele błędów, które zamiast poprawiać stan skóry – pogarszają go. Tak powstała długa lista, która tworzy najgorsze sposoby na trądzik. Warto się z nią zapoznać, by nie popełniać błędów, które mogą roznosić stan zapalny na skórze, pogłębiać problem z nadprodukcją sebum, poszerzać pory oraz zwiększać widoczność zaskórników.

Wyciskanie pryszczy

wyciskanieWyciskanie pryszczy daje satysfakcję, poczucie dobrze spędzonego czasu. Robimy to, bo wierzymy, że manualne oczyszczanie twarzy daje dobre efekty. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób pozbywamy się niedoskonałości i często długo nie chcemy widzieć tego wysypu, który pojawia się po każdym seansie.
Niestety wyciskanie pryszczy uzależnia. Sprawia, że trudno zapomnieć o „obowiązku” oczyszczania skóry. Kolejnym etapem jest trudny w leczeniu trądzik neuropatyczny, który oprócz zabiegów na skórze wymaga wsparcia emocjonalnego.

Przesuszanie skóry

Trądzik kojarzymy z nadprodukcją sebum. Dlatego zastanawiając się, co by tu zrobić, by się go pozbyć, wpadamy na „genialną” myśl, by trochę po podsuszyć. Myślimy, że jeśli pryszcze nie będą miały nieodpowiedniego podłoża do rozwoju, zaczną znikać. I co się dzieje?

Niestety to pułapka. Tłusta skóra nie stanie się z dnia na dzień sucha, tylko dlatego, że tego pragniemy. Ona na nasze zabiegi zareaguje atakiem – wyprodukuje jeszcze większe ilości łoju, by uzupełnić pojawiające się braki.
Przesuszanie skóry to jeden z największych błędów w pielęgnacji skóry. Zamiast tego warto zadbać o systematyczne nawilżanie skóry i o usuwanie problemu z trądzikiem w zalążku. Tylko oddziaływanie na przyczyny zmian może przynieść oczekiwany efekt.

Zbyt częste mycie skóry

Zbyt częste mycie skóry może wynikać z przekonania, że trądzik powstaje na skutek brudu. To kolejny mit, który powoduje sporo szkód. Trądzik nie powstaje na skórze, ale głębiej – jego obecność jest spowodowana z wewnętrznymi problemami, szczególnie z pracą hormonów czy z nadprodukcją sebum – co stwarza dobre warunki do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za wystąpienia trądziku.
W przypadku skóry trądzikowej wystarczą dwa seansy pielęgnacyjne polegające na usuwaniu brudu, resztek makijażu, potu – jeden rano, drugi wieczorem.

Używanie kosmetyków dla nastolatków u osób dojrzałych

Trądzik często nie mija wraz z dojrzewaniem, ale utrzymuje się na długo po tym. Tego rodzaju kłopot z wyglądem cery mogą mieć nawet osoby po trzydziestce. Warto pamiętać, że każda grupa wiekowa wymaga innego traktowania, innych zabiegów pielęgnacyjnych. Tymczasem często dojrzałe kobiety sięgają po linie stworzone dla nastolatków, co często skutkuje przesuszeniem naskórka i jeszcze większymi problemami ze skórą.
Warto poszukać odpowiedniego kosmetyku wśród linii przygotowanych z myślą o skórze dojrzałej. Usuwanie trądziku po 30-stce również jest możliwe i nie musimy sięgać po nieodpowiednie preparaty.

Syntetyczne tkaniny

Trądzik, zwłaszcza w obrębie dekoltu, pleców, może być wywoływany przez nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które podrażniają delikatną skórę, sprzyjają zatykaniu porów oraz powstaniu stanów zapalnych.
Jeśli mamy problem z trądzikiem na ciele, warto wybierać odzież z naturalnych tkanin – szczególnie latem.

Kosmetyki zatykające pory – mocny makijaż

Stanu skóry z trądzikiem nie poprawiają również mocno kryjące podkłady, bardzo skoncentrowane kosmetyki, które może dają ładny efekt, ale w konsekwencji pogarszają kondycję naskórka poprzez zapychanie porów, wysuszanie skóry i otwarcie wrót do zakażeń – powstawania sporych pod względem wielkości ropnych zmian.