Nadtlenek benzoilu to substancja czynna stosowana w kilku znanych specyfikach na trądzik, polecana w przypadku łagodnych lub umiarkowanych zmian. Jej ogromną zaletą jest to, że może być używana w połączeniu z innymi metodami leczenia trądziku – uzupełniając je lub stanowiąc podstawę terapii antytrądzikowej.

Gdzie dostępny jest nadtlenek benzoilu?

benzacne_box_blueNadtlenek benzoilu wykorzystywany jest w kremach na trądzik, płynach i żelach.

Niektóre środki, zanim zostaną użyte, powinny zostać wstrząśnięte. To w ich przypadku ważne zalecenie, które pozwala uaktywnić formułę i zwiększyć skuteczność stosowania preparatu.

Większość  preparatów z nadtlenkiem benzoilu dostępnych jest bez recepty, tylko niektóre można kupić w aptece po ukazaniu zlecenia od lekarza.

Jak działa nadtlenek benzoilu?

Po nałożeniu na skórę preparat z nadtlenkiem benzoilu sprawia, że ilość bakterii odpowiedzialnych za trądzik zmniejsza się, powierzchnia skóry zostaje wyrównana, martwe komórki złuszczone.
Najlepsze efekty przynosi regularna aplikacja.

Liczy się systematyczność

Żeby uzyskać dobre efekty terapii, specyfik z nadtlenkiem benzoilu powinien być stosowany codziennie przez kilka dni. Jego nakładanie zawsze o tej samej porze pozwoli wyrobić sobie nawyk oraz uniknąć ewentualnego pominięcia aplikacji, która mogłaby mieć znaczący wpływ na sukces całej terapii.

Kiedy widoczne są efekty stosowania nadtlenku benzoilu?

Zawsze gdy stosuję jakiś specyfik, jestem ciekawa, kiedy zadziała, jak długo będzie trzeba czekać na efekty stosowania. Jak to jest w przypadki nadtlenku benzoilu?

Poprawę kondycji skóry obserwuje się zazwyczaj po 3 tygodniach stosowania. Pełne efekty terapii można zobaczyć jednak po 8-12 tygodniach aplikacji specyfiku. Jednak jeśli mimo kontynuowania terapii objawy pogarszają się, należy powiadomić lekarza. Podobnie należy postąpić w sytuacji, jeśli zmiany trądzikowe będą się utrzymywać przez kilka tygodni stosowania specyfiku.

Próba uczuleniowa

Przed pierwszym użyciem preparatu zawierającego nadtlenek benzoilu wskazana jest próba uczuleniowa, która pozwoli sprawdzić, czy specyfik jest bezpieczny. Jak to sprawdzić?
Najlepiej przetestować środek na niewielkiej powierzchni przez trzy dni, umieszczając go na trzech wybranych miejscach i testując jego działanie. Jeśli po trzech dniach nie pojawi się reakcja uczuleniowa, można zastosować krem na całą skórę.

Gdzie nie używać nadtlenku benzoilu?

Nadtlenek benzoilu daje efekty nakładany na skórę trądzikową. Nie nadaje się jednak do aplikacji na każdej powierzchni – szczególnie nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę, na której może doprowadzić do dalszych podrażnień.

Nie wolno również stosować nadtlenku benzoilu na obszar w okolicy oczu, zwłaszcza na śluzówkę wewnątrz nosa, ust. Jeśli przez przypadek krem dostanie się w takie miejsce, należy przepłukać je dużą ilością wody.

Zaleca się również ostrożne stosowanie substancji w obszarze włosów oraz ubrań, a także należy unikać przypadkowego zabrudzenia mebli.

Efekty uboczne stosowania nadtlenku benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Tylko czasem jego stosowanie może doprowadzić do negatywnych skutków ubocznych. Najczęściej pojawiają się swędzenie i podrażnienie.

Zazwyczaj negatywne efekty obserwuje się na początku stosowania środku. Z czasem skóra się przyzwyczaja i niekorzystne symptomy znikają. Pomocne może być zmniejszenie częstotliwości stosowania nadtlenku benzoilu lub sięgnięcie po środek posiadający w składzie nadtlenek w mniejszym stężeniu (zamiana 10% na 5%).

Bardzo poważne skutki uboczne stosowania nadtlenku benzoilu są rzadko spotykane. Jeśli się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem.

Najlepsze specyfiki zawierające nadtlenek benzoilu

Na polskim rynku dostępne są dwa popularne środki zawierające nadtlenek benzoilu; Acnezine i Benzacne.

acnezine-3Pierwszy (Acnezine) posiada w składzie nadtlenek benzoilu w stężeniu 5%, poza tym w preparacie znajdziemy wyciąg z nagietka lekarskiego, ekstrakt z Hydrastis Canadensis (Goldenseal), ekstrakt z aloesu lekarskiego, ekstrakt z rumianku, ekstrakt z lawendy, ekstrakt z zielonej herbaty, kwas hialuronowy, Panthenol (witamina B5), witaminę E oraz substancje dodatkowe. Skład udowadnia, że Acnezine oprócz tego, że usuwa trądzik, świetnie odżywia skórę, wyrównuje jej powierzchnię, dostarcza jej cennych składników, które pozwalają poprawić jej wygląd.

Benzacne z kolei to popularny środek zawierający nadtlenek benzoilu w dwóch stężeniach 5% i 10%. Niestety oprócz tego podstawowego składnika, Benzacne nie zawiera tak jak Acnezine substancji dodatkowych, które mogłyby skutecznie wspomóc usuwanie trądziku i odżywianie zmęczonej zmianami trądzikowej skóry.

Dlatego ja polecam Acnezine. Tu zamówisz Acnezine.

A co Ty wybierzesz, by wyleczyć skórę i poprawić jakość życia?