Witamina C to jeden z lepszych składników poprawiających stan skóry z trądzikiem. Jednocześnie niedoceniany i rzadko brany pod uwagę w trakcie terapii – a to jeden z głównych błędów, który niestety mści się na naszym wyglądzie.

Najskuteczniejszym sposobem usuwania zmian na skórze jest walka z przyczyną trądziku, a z tą pod wieloma względami świetnie radzi sobie właśnie witamina C.

Witamina rozpuszczalna w wodzie

cytrynaWitamina C jest rozpuszczalna w wodzie. Pełni szereg ważnych funkcji, ma właściwości antyoksydacyjne, uczestniczy też  jako ważny enzym w syntezie kolagenu. Jej obecność jest niezbędna, by skóra była silna, odporna na wpływ czynników zewnętrznych, gładka i zdrowa.

Dzienna zalecana dawka

Zalecana dzienna dawka witaminy C przypada pomiędzy 90 mg i 2 g dziennie. Witaminę C bardzo trudno przedawkować. Jej nadmiar jest łatwo usuwany z organizmu.

Najważniejsze składowe witaminy C

Aktywnym składnikiem witaminy C jest kwas L- askorbinowy (lewoskrętna postać witaminy c), który pod względem struktury jest bardzo podobny do glukozy, a który znany jest z tego, że skutecznie leczy stany zapalne – zaczynając od bólu zęba, a kończąc na zmianach na skórze. Poza tym wiele osób wierzy, że usuwa z organizmu nagromadzone metale ciężkie (ołów, rtęć).

Witamina C może być pozyskiwana z dwóch źródeł – od roślin i od zwierząt. Najbogatszym źródłem są warzywa i owoce, w których przypadku przyswajalność witaminy C jest najwyższa. Chociaż niektórzy naukowcy wskazują, że równie dobra wchłanialność dotyczy syntetycznie pozyskiwanej witaminy.

Skąd pozyskuje się witaminę C?

Ludzie nie syntezują witaminy C, większość zwierząt tak, dlatego witaminę C można znaleźć w dużym stężeniu w wątrobie.  Witamina C może być także pobrana z ostryg, smażonej ikry z dorsza i mleka zwierzęcego.

Niestety witaminę C łatwo się traci w trakcie gotowania czy przechowywania, częściowo jest wypłukiwana do wody, bo rozpuszcza się w niej.

Niedobory witaminy C

Głównym skutkiem niedoboru witaminy C jest szkorbut, który powoduje krwawienia z powierzchni błon śluzowych, otwartych ran, ropiejących zmian na skórze. Chorobie tej można zapobiec dostarczając 45 mg witaminy C dziennie. Zapotrzebowanie na witaminę C zmienia się w ciągu dnia   ze względu na to, co zjemy, jak spędzimy dany dzień, czy musimy mierzyć się z silnymi sytuacjami stresowymi.

Okazuje się, że warto dostarczać więcej witaminy C niż minimalny zalecany poziom – zaleca się około 90 mg, co ma korzystny wpływ na zdrowie, pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób serca i zaćmy. Witamina C stosowana jest również w profilaktyce i leczeniu hemoroidów.

Witamina C jest szybko wydalana z moczem. Bardzo wysokie dawki witaminy C w nielicznych sytuacjach mogą powodować nudności, wymioty, zmęczenie, a nawet wypryski na skórze.

Formy podania

Witaminę C sprzedaje się w różnych formach – tabletkach, kapsułkach, proszku.

Jak witamina C pomaga na trądzik?

Witamina C działa na trądzik na dwóch poziomach.

Po pierwsze jest silnym przeciwutleniaczem, który ułatwia syntezę kolagenu. Usuwa szkodliwe wolne rodniki, uszkadzające skórę i prowadzące do trądziku.

Skóra opanowana przez wolne rodniki jest bardzo narażona na toksyny, dlatego tak istotna jest precyzyjna ochrona jej przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wolne rodniki na skórze nie tylko przyspieszają jej starzenie, ale również rozkładają białka i kwasy tłuszczowe, mają poza tym negatywny wpływ na jej pH. To nie wszystko. Szkodzą gruczołom łojowym, zwiększają produkcję sebum, oraz otwierają drogę bakteriom, które doprowadzają do infekcji i zmian na skórze. Skumulowane te symptomy mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na wygląd skóry.

Witamina C zwiększa szansę na usunięcie wolnych rodników i tym samym ograniczenie ich negatywnego wpływu na skórę. Skóra jest chroniona i mniej narażona na powstanie zmian trądzikowych.

Dlatego witamina C stosowana jest w dobrych preparatach na trądzik.  Kliknij i zobacz!