Kwas salicylowy jest od lat stosowany do leczenia trądziku i cery łojotokowej, polecany w stężeniu 2% do usuwania łagodnych zmian, przebarwień pozapalnych oraz do pielęgnacji skóry tłustej. Wykazuje właściwości keratolityczne, co oznacza, że jest to skuteczny środek złuszczający, pomagający usuwać martwe komórki skóry.

kwas-salicylowyW podobny sposób do kwasu salicylowego działa kwas glikolowy, który również zmniejsza i oczyszcza rozpulchnione pory, jednak w klasyfikacji FDA nie jest on tak jak kwas salicylowy uznawany za skuteczny środek na trądzik.

To właśnie kwas salicylowy zalecany jest do terapii antytrądzikowej. Docenia się jego działanie i wygodę stosowania.

Jak działa kwas salicylowy? Czy jest skuteczny? O tym poniżej.

Jak działa kwas salicylowy na trądzik?

Kwas salicylowy wnika w mieszki i tam otwiera pory oraz usuwa z nich zanieczyszczenia. Dzięki kwasowi salicylowemu skóra wraca do normalnego cyklu rozwoju, problem z nadmiernym rogowaceniem się kończy, poza tym przyspieszeniu ulega proces gojenia zmian.

Czy leczenie skóry kwasem salicylowym wyklucza inne terapie?

Na szczęście leczenie kwasem salicylowym można łączyć ze stosowaniem innych środków, przykładowo z nadtlenkiem benzoilu (np. Acnezine) . Jednak każdorazowo należy to robić ostrożnie, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Kwas salicylowy nie ma wpływu na naturalny proces wytwarzania sebum. Nie oddziałuje też na zdolności do usuwania bakterii powodujących trądzik. Działa tam, gdzie może pomóc skórze, nie nadwyręża jej struktury.

Jak długo należy stosować kwas salicylowy?

By mieć pewność, że trądzik nie wróci i że osiągniemy oczekiwane efekty, należy stosować kwas salicylowy w sposób ciągły.

To ważne, by zmiany na skórze usunąć i na bieżąco kontrolować stan cery. Kwas salicylowy pozwala oczyszczać skórę oraz zapobiega zatykaniu porów.

Gdzie znajdziesz kwas salicylowy?

Kwas salicylowy znaleźć można w różnych kosmetykach – kremach, maściach i żelach na trądzik. Na rynku jest wiele propozycji różnych producentów.

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu salicylowego

Gdy stosujemy kwas salicylowy na trądzik, warto unikać błędów, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia skóry.

Należałoby tu wymienić:

  • preparaty zawierające alkohol
  • kosmetyki i środki wysuszające skórę,
  • kwasu salicylowego raczej nie zaleca się stosować w ciąży. W razie jakichkolwiek wątpliwości, dobrze skonsultować się z lekarzem.

Wszystkie powyższe należy wykluczyć przy terapii kwasem salicylowym.

Kwas salicylowy to dobry, prosty i tani sposób na trądzik. Warto rozważyć jego stosowanie w przypadku średnio intensywnych zmian.