Sarsaparilla (Smilax officinalis) to słabo znana w naszej szerokości geograficznej roślina, która jednak jest szeroko wykorzystywana na przykład w Meksyku czy na Wyspach Kanaryjskich. Od wieków roślina była doceniana ze względu na swoje korzystne oddziaływanie na strukturę skóry i doskonałe efekty w walce z trądzikiem.

Działanie przeciwzapalne

sarsaparillaTrądzik to stan zapalny. Powstaje na skórze, na której zachwiana została równowaga. Dlatego w celu eliminacji problemu tak dobre efekty przynoszą rośliny, które wykazują działanie przeciwzapalne, tak jak sarsaparilla mająca spore ilości beta-sitosterolu. Dzięki niej skóra może być dokładnie oczyszczona a stany zapalne, które prowadzą do powstania grudek i krostek usunięte.

Działanie oczyszczające i napotne

Sarsaparilla znana jest również tego, że skutecznie usuwa toksyny z organizmu, dzięki temu świetnie wpływa na kondycję skóry. Poza tym poprawia ukrwienie oraz usprawnia funkcjonowanie komórek, które są w stanie lepiej poradzić sobie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.  Roślina zawiera saponiny, które działają moczopędnie, stymulują nerki do usuwania zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Poza tym roślina pozwala usuwać toksyny przez skórę razem z potem.

Fitosterole

Sarsaparilla jest ważnym źródłem fitosteroli, czyli steroli roślinnych, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się skóry oraz pogorszenie jej kondycji. Fitosterole wzmacniają naskórek, sprzyjają zachowaniu gładkiej i miękkiej skóry.

Moc witamin i mikroelementów

Każda skóra potrzebuje długiej listy witamin i mikroelementów, których niestety jest bardzo niewiele w przetworzonej żywności, czy w monotematycznej diecie. Najgorzej na tym cierpi naskórek, do którego wszystkie ważne składniki odżywcze docierają na końcu, gdy zostaną dostarczone do miejsc, gdzie są one niezbędne.

Skóra jest ostatnim ogniwem w długim łańcuchu potrzeb, dlatego tak często właśnie w jej kondycji widać wszystkie deficyty.

Sarsaparilla zawiera duże ilości silnych przeciwutleniaczy, witamin korzystnie oddziałujących na skórę – A, C, D, B, żelazo, mangan, krzem, siarka, sód, miedź, cynk, jod.

Alternatywa dla silnych środków

Sarsaparilla, mimo że jest rośliną, wykazuje bardzo silne działanie, które doceniane jest przez osoby mające problem z trądzikiem. Jej skuteczność porównywana jest do antybiotyków czy sterydów i w krajach, w których jest szczególnie popularna została uznana pod tym względem za niezastąpioną. Jest ceniona również dlatego, że nie wywołuje skutków ubocznych i jest bardzo bezpieczna w stosowaniu w przeciwieństwie do syntetycznych leków.

Sarsaparilla to jeden ze składników leku na trądzik – Nonacne. Koniecznie wypróbuj!