Gdy widzisz na skórze blizny po trądziku, nie musisz się uśmiechać i w milczeniu znosić ich obecności. Możesz zrobić całkiem sporo, by się ich pozbyć ze skóry – raz na zawsze.

Niestety, by osiągnąć zadowalające efekty, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Blizny potrzebują czasu, skóra musi przejść swój naturalny cykl, by się odbudować.

Krem z kortyzonem na czerwone blizny

Gdy blizna dopiero powstała, najlepszym sposobem na jej zmniejszenie jest zastosowanie kremu z kortyzonem, który uspokoi skórę. Złagodzi ból, swędzenie, czy inne pojawiające się objawy w przypadku różnego typu niedoskonałości. Kortyzon świetnie działa na stan zapalny, reguluje funkcjonowanie skóry.

Jednak uwaga – składnik ten powinien być używany ostrożnie, w niewielkich ilościach i tylko przez krótki czas. Może bowiem powodować przykre skutki uboczne.

Hydrochinon dla wyrównania powierzchni skóry

girl-204326_1280Następnie poleca się Hydrochinon, który pozwala rozjaśnić skórę oraz wyrównać jej koloryt. Niestety pojawiły się pogłoski, że składnik ten ma działanie rakotwórcze, stąd w jego miejsce poleca się inne składniki takie, jak kwas kojowy, arbutyna (zwana również wyciągiem z mącznicy lekarskiej), witamina C (czyli kwas askorbinowy). Wszystkie te substancje rozjaśniają skórę oraz poprawiają jej kondycję, a w konsekwencji jej wygląd.

Na rynku jest sporo kremów zawierających hydrochinon i inne wymienione tu składniki. Który jednak krem jest najlepszy na blizny potrądzikowe?

Najlepszy krem na blizny potrądzikowej

Na rynku jest wiele preparatów na blizny potrądzikowe. Wśród nich na czoło wysuwa się Skinception-Dermefface-FX7, prawdziwy HIT wprost z USA, który skutecznie przyspiesza gojenie się skóry, wyrównuje jej strukturę oraz koloryt. Zadowalające efekty można obserwować już po 4 tygodniach systematycznego stosowania.

Zabiegi laserowe na blizny potrądzikowe

Dobre efekty w usuwaniu blizn potrądzikowych przynoszą zabiegi laserowe, które pozwalają na stymulację skóry do produkcji nowego kolagenu i uzupełnienia powstałych uszkodzeń. Kolagen jako białko pozwala na wyrównanie powierzchni skóry oraz poprawę jej wyglądu.

Można zdecydować się również na zastrzyki typu Filler, które pozwalają uzupełnić blizny, a tak właściwie wgłębienia na skórze powstałe po trądziku. Niestety minusem tej metody jest to, że zabieg trzeba powtarzać co 4-6 miesięcy, bo stosowane składniki są wchłaniane przez skórę i z czasem zaczyna ich brakować, a blizny na nowo stają się zauważalne.

Chroń blizny przed słońcem

Opalanie blizn to nie najlepszy pomysł. Dlaczego?

Ponieważ prowadzi do przyciemniania powierzchni skóry i do spowolnienia procesu jej regeneracji. Pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do nadprodukcji pigmentu przez melanocyty, co prowadzi do powstania przebarwień.

Dlatego przed wyruszeniem na zewnątrz zaleca się nałożyć na skórę krem z wysokim filtrem SPF – najlepiej 30 lub wyższym. Ważne, by wybierać produkty chroniące skórę przed wpływem promieni UVA i UVB. Należy pamiętać, by kremy nakładać ponownie po spoceniu skóry, po kąpieli oraz po 2h od ostatniej aplikacji.

To niestety nie wystarcza. Należy ograniczyć czas przebywania na słońcu – zwłaszcza między 10 a 14. W tych godzinach warto nosić odzież zasłaniającą skórę.

Niektóre osoby próbują „majstrować” przy bliźnie, na przykład ją wyciskać. To prosta droga do stanu zapalnego i przykrych konsekwencji pojawienia się na bliźnie zakażenia.

Nie należy również stosować na blizny witaminy E.

Zaskoczeni?

Najnowsze badania potwierdzają, że stosowanie substancji odżywczych bezpośrednio na bliznę zamiast pomóc ją zlikwidować, utrudniają gojenie się skóry, zaburzając naturalny mechanizm regeneracji.

U 90% pacjentów stosujących witaminę E doszło do pogorszenia stanu skóry, a u 33% do kontaktowego zapalenia skóry.