Większość osób ma problem z trądzikiem na pewnym etapie życia. Zmiany na skórze mogą występować jednak nie tylko okresowo, ale utrudniać dbanie o skórę przez lata. Różnie bywa też z przyczyną powstawania niedoskonałości: pryszcze mogą mieć różne podłoże – powstawać na skutek stresu, niewłaściwej pielęgnacji skóry czy też z powodu zmian hormonalnych.

Metoda numer 1: Odpowiednia pielęgnacja

Oczyszczanie twarzy
Istnieje przekonanie, że trądzik to konsekwencja brudu. A to mit. Krostki mogą pojawiać się nawet wtedy, kiedy skóra jest dogłębnie i starannie oczyszczana. Co równie istotne nadmierne zabiegi pielęgnacyjne mogą wręcz dodatkowo niekorzystnie wpływać na wygląd naskórka i sprawiać, że zmian na skórze będzie jeszcze więcej.

Jeśli masz trądzik, myj twarz dwa razy dziennie (jeśli masz trądzik też na innych obszarach – na przykład plecach, klatce piersiowej, ramionach – również je powinnaś myć specjalistycznymi specyfikami na trądzik dwa razy dziennie). Nie ma potrzeby, żebyś robiła to częściej i naruszała naturalną barierę skóry. Bardzo ważne jest, by używać żelu o naturalnym pH, który nie zaburza równowagi skóry oraz dogłębnie oczyszcza naskórek i sprawia, że warunki panujące na skórze są mniej korzystne dla rozwijających się bakterii.

Pierwsze mycie powinno się odbywać z rana, drugie wieczorem przed położeniem się spać, na przykład można do tego celu użyć Hydroviton.CR cieszący się dobrymi opiniami i zawierający unikalny skład. Po umyciu skórę dokładnie płuczemy wodą mineralną lub przegotowaną.

Mycie twarzy olejem

pretty-woman-635258_1280Coraz więcej mówi się o myciu twarzy olejami, które nie tylko świetnie oczyszczają, ale również nawilżają i odżywiają, gwarantując skórze zachowanie równowagi.

Na skórze trądzikowej najlepiej sprawdzają się oliwa z oliwek, oleje rycynowy czy z pestek winogron.

Peeling twarzy

Peeling twarzy (chemiczny lub fizyczny) na skórze trądzikowej, skłonnej do powstawania zmian, jest koniecznym punktem pielęgnacji. Pozwala wyrównać powierzchnię skóry i przede wszystkim pozbyć się martwych komórek, które budują jej powierzchnię.

Jak złuszczać skórę? Można to robić na przykład kwasami BHA, które pozwalają pozbyć się martwych komórek i stymulują skórę do odnowy. Dzięki nim naskórek może się regenerować szybciej i wyglądać dużo ładniej.

Do peelingu skóry można użyć również tabletek aspiryny, które skruszone i zmieszane z wodą mogą być nałożone na skórę twarzy. To prosty sposób, by zmniejszyć zaczerwienienia i obrzęk.

Inny sposób to nałożenie na skórę niewielkiej ilości miodu i pocieranie jej powierzchni, co pozwala nie tylko wyrównać nierówności, ale również odżywić naskórek (zwłaszcza jeśli maseczkę pozostawimy na kilkadziesiąt minut).
Można także sięgnąć po płatki owsiane zmieszane z miodem, które nałożone na skórę i delikatnie pocierane pozwolą uzyskać świetny naturalny efekt peelingu.

Produkty z nadtlenkiem benzoilu

Nadtlenek benzoilu to skuteczny i dobrze poznany sposób na trądzik, chętnie stosowany zwłaszcza w formie kremów nakładanych na skórę. Składnik ten pomaga oczyścić skórę, usunąć z niej martwe komórki oraz zregenerować skórę, odbudowując jej powierzchnię już bez zmian zapalnych.

Na początek sprawdzają się kremy zawierające niewielką ilość nadtlenku benzoilu (np. Acnezine), na przykład 3%, by nie podrażniać powierzchni skóry. Generalnie specyfiki z nadtlenkiem benzoilu są dobrze tolerowane.

Olejki eteryczne na aktywny trądzik

Zmiany na skórze twarzy można również usuwać przy okazji olejków eterycznych. Świetnie w tej roli sprawdza się olejek z drzewa herbacianego, który skutecznie usuwa bakterie powodujące trądzik.

Wystarczy niewielką ilość olejku rozmieszać z wodą nanieść na wacik i przecierać skórę, by uzyskać efekt antybakteryjny, usunąć drobnoustroje oraz powalczyć z zatkanymi porami. Jednak uwaga – nierozcieńczony olejek może podrażnić skórę, dlatego zaleca się jego wymieszanie z wodą.

Retinoidy na trądzik

Świetne efekty w usuwaniu niedoskonałości przynoszą retinoidy, które pozwalają oczyścić pory oraz złuszczyć naskórek. Podobnie działa również żel o opatentowanym składniku, który nie powoduje tak, jak retinoidy skutków ubocznych – Troxil.

Kwas azelainowy na trądzik

Warto sięgnąć też po kwas azelainowy, który działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Zmniejsza stan zapalny oraz występujące na skórze zaczerwienienia. Świetnie oczyszcza pory skóry oraz zmniejsza ryzyko powstania niedoskonałości. Używanie go zmniejsza ryzyko powstania przebarwień i blizn potrądzikowych.

Użyj toniku do skóry

Po oczyszczeniu skóry twarzy użyj toniku, który zmniejszy pory, pozwoli uniknąć ich zapychania i rozpulchniania, przywróci skórze naturalne pH. Przemycie twarzy tonikiem nie wymaga zmywania kosmetyku.

Używaj kremu nawilżającego

Niektóre osoby mające trądzik popełniają błąd i nie używają kremu nawilżającego. W ten sposób przesuszona skóra produkuje nadmierną ilość sebum, co jeszcze bardziej sprzyja powstawaniu na niej przykrych zmian. Dlatego tak istotne jest systematyczne nawilżanie naskórka.

Metoda numer 2 – usuwanie trądziku w gabinetach lekarskich lub kosmetycznych

Zabiegi na trądzik możesz przeprowadzić zarówno w salonie kosmetycznym, jak również w gabinecie u dermatologa.

  • Peeling w gabinecie jest zazwyczaj silniejszy niż w domu. Pozwala usunąć martwe komórki, wyrównać powierzchnię skóry i zmotywować naskórek do odbudowy. Działa już od pierwszego zabiegu.
  • Mikrodermabrazja – to popularny zabieg, podczas którego skóra jest wyrównywana i niejako szlifowana, co motywuje ją do odbudowy oraz do produkcji nowych komórek.
  • Leczenie laserowe – trądzik można leczyć również przy użyciu lasera, który walczy z nadaktywnymi gruczołami łojowymi. Niestety laserowe leczenie skóry może być bolesne, ale pozwala w 50% usunąć zmiany trądzikowe.
  • Usuwanie trądziku przy użyciu impulsów światła – ma przewagę nad leczeniem laserowym, bo jest bezbolesne. Światło zielone, czerwone i niebieskie pozwala usunąć zmiany oraz wzmocnić skórę.
  • Leki przepisane przez dermatologa – wyjątkowo poważne zmiany na skórze zaleca się leczyć przy użyciu tabletek na trądzik. Niestety specyfiki przepisane przed dermatologa nie są wolne od skutków ubocznych, dlatego trzeba je stosować ostrożnie. Na rynku są też dostępne bezpieczne naturalne tabletki dostępne bez recepty – Nonacne, które cieszą się świetnymi opiniami.
  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – często poprawia stan skóry, zwłaszcza u młodych kobiet. Pozwala wyregulować hormony, których zaburzenia prowadzą do zmian na skórze. Niestety również te specyfiki nie są wolne od skutków ubocznych.

Metoda numer 3: Zmiana stylu życia

W walce o piękną, zdrową skórę dobre efekty przynosi zmiana stylu życia.

Zdrowe jedzenie. Wielokrotnie udowodniono, że niezdrowe jedzenie może stać się czynnikiem inicjującym trądzik, a także sprawiać, że zmian jest więcej i wyglądają gorzej. Bardzo istotne jest unikanie żywności wysoko przetworzonej, zawierającej duże ilości cukru. Posiłki powinny być starannie przygotowane z dobrej jakości składników odżywczych.

Pij wystarczającą ilość wody. Woda jest niezbędna do życia, jak również do sprawnego funkcjonowania skóry. Pozwala usunąć toksyny oraz zbędne produkty materii, dzięki temu pozytywnie wpływa na budujące ją komórki.

Wskazane są regularne ćwiczenia, które pozwalają zawalczyć z negatywnym wpływem stresu na wygląd skóry, gwarantują wyrzut endorfin, jak również regulują wydzielaniu łoju. Za sprawą powstałego potu pozwalają usunąć toksyny oraz harmonizują pracę skóry.

Ćwiczenia wykonywane codziennie przez 30 minut świetnie zadziałają nie tylko na skórę twarzy, ale również na zmiany pojawiające się na plecach i klatce piersiowej.

Nie dotykaj twarzy i skóry z trądzikiem – niestety jest to trudne w praktyce, bo skłonność do „miętoszenia” skóry i wyciskania zmian jest niejako naturalna, ale naprawdę warto się powstrzymać, by zauważyć efekty. Dotykając skóry twarzy, roznosimy bakterie, sprzyjamy powstaniu niedoskonałości i ich roznoszeniu.

Dbaj o higienę – myj skórę codziennie przy użyciu delikatnych środków. Pamiętaj o umyciu włosów i następnie usunięciu pozostałości szamponu ze skóry. Należy to robić w tej kolejności. Zdarza się bowiem, że niektóre składniki mogą podrażniać skórę i zaostrzać problem z trądzikiem.

Często pierz – wszystkie materiały, tkaniny, które mają bezpośredni kontakt ze skórą należy często prać. To bardzo istotne w kontekście ręczników, pościeli, na których gromadzi się łój, bakterie oraz brud, które mogą podrażniać delikatną skórę.

Nakładaj odpowiedni makijaż. Kosmetyki mogą zapychać pory i obciążać skórę. Dlatego jeśli naprawdę zależy Ci na jej dobrym wyglądzie, warto sięgać po lekkie preparaty dostosowane do potrzeb skóry trądzikowej. Świetnie sprawdzą się kosmetyki mineralne.

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Co prawda promienie słońca mogą chwilowo poprawiać wygląd skóry, jednak w konsekwencji pogarszają ją, dlatego nie warto narażać jej na uszkodzenia.

Unikaj pewnych składników, które mogą podrażniać skórę. Niektórzy polecają domowe sposoby na trądzik, jednak z wieloma z nimi lepiej nie przesadzać, bo w przypadku przewlekłego trądziku mogą przynosić więcej szkód niż pożytku. Tak jest na przykład w przypadku pasty do zębów, cytryny, sody, które często poleca się do usuwania zmian na skórze.