Leczenie trądziku różowatego może odbywać się na różnych zasadach. Dużo zależy od stopnia zaawansowania choroby, rozległości objawów, ich nasilenia, jak również indywidualnej historii choroby pacjenta.

Najczęstsze formy leczenia

cream-621340_1280Niewielkie zmiany zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia, ale delikatnej pielęgnacji i ochrony skóry. W przypadku bardziej zaawansowanych niedoskonałości poleca się praktykowanie zabiegów na skórze dwa razy dziennie – rano i wieczorem, poprzez sięgnięcie po środki o działaniu antybakteryjnym oraz antybiotyki do stosowania w formie tabletek.

Kremy i żele stosowane miejscowo

Najczęściej stosuje się na skórę z trądzikiem różowatym

  • antybiotyk metronidazol (Metrogel) – po oczyszczeniu skóry, stosowany przez jeden-dwa dni może znacznie poprawić stan skóry z trądzikiem różowatym
  • antybiotyk erytromycyna – dostępny w kremie do stosowania na skórę,
  • antybiotyk klindamycyna, który pozwala wyrównać powierzchnię skóry oraz poprawić jej koloryt.
  • kwas azelainowy (Finacea gel 15 %) – ma działanie keratolityczne, zmniejsza tendencję skóry do tworzenia się czopów, skutecznie hamuje rozwój bakterii, pozwala wyrównać powierzchnię skóry i pozbyć się z niedoskonałości, w tym miejsc czerwonych i rzucających się w oczy.
  • żel brimonidyna (Mirvaso) – stosunkowo nowa metoda walki z niedoskonałościami powstającymi w przebiegu trądziku różowatego.

Wielu pacjentów z trądzikiem różowatym stosuje leczenie skojarzone – poprzez wykorzystanie siły metronidazolu oraz kwasu azelainowego (np. rano i wieczorem).

Znany jest również inny lek – Klaron (sodium sulfacetamide), który pozwala zmniejszyć zaczerwienienia na skórze oraz wyrównać jej powierzchnię.

Najczęściej na trądzik różowaty poleca się środki działające miejscowo o działaniu antybakteryjnym, kremy, tabletki, żele, jak również impulsywne światło lasera. Bardzo często pacjentom zaleca się również izotretynoinę (często gdy inne metody leczenia trądziku różowatego zawiodły stosuje się izotretynoinę, która jest lekiem stosowanym głównie na trądzik w klasycznej postaci).

Na trądzik różowaty w zaawansowanej formie zaleca się serię zabiegów – wykorzystanie intensywnego światła laserowego, terapię fotodynamiczną – w specjalistycznych gabinetach lekarskich i kosmetycznych.

Kortyzon (steryd) na trądzik różowaty

Czasami na trądzik różowaty, a zwłaszcza zmiany zapalne, zaleca się stosowanie kortyzonu. Jednak z powodu całej listy skutków ubocznych, które mogą pojawić się w trakcie terapii kortyzonem, zaleca się ostrożne stosowanie tego typu leków. Wskazane jest używanie krótkotrwałe i oszczędne pod względem ilości, a także planowanie kilkudniowych przerw między kolejnymi aplikacjami maści. Przedłużone stosowanie sterydów, zwłaszcza na obszarze twarzy może powodować tak zwane okołoustne zapalenie skóry.
Najlepsze będą maści łagodne zawierające 0,5% lub 1% kortyzonu – nakładane jedynie na stany zapalne raz lub dwa razy dziennie.

Doustne antybiotyki stosowane w przebiegu trądziku różowatego

Na trądzik różowaty stosuje się również antybiotyki w formie tabletek. Lekarz zazwyczaj zaleca je w umiarkowanym przebiegu choroby. Antybiotyki pozwalają zmniejszyć stan zapalny oraz walczą z krostkami pojawiającymi się w przebiegu trądziku różowatego. Do najpopularniejszych należą doksycyklina (Vibramycin, Oracea, Adoxa, Atridox), tetracykliny (Sumycin),  Tetracykliny (Sumycin), minocyklina (Dynacin, Minocin), i amoksycylina (Amoxil, Dispermox, Trimox).

Niestety stosowanie tabletek z antybiotykami nie jest w pełni bezpieczne, może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, dlatego należy rozważyć, czy korzyści z terapii przewyższają ewentualne wady, czy też nie.

Oczyszczanie skóry z trądzikiem różowatym

Bardzo duże znaczenie w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym ma to, w jaki sposób oczyszczamy skórę. Przede wszystkim należy unikać ciężkich preparatów myjących. Poza tym należy wystrzegać się nadmiernego pocierania oraz szorowania twarzy.

Warto sięgać po środki myjące zawierające sulfonamidy oraz nadtlenku benzoilu. Po oczyszczeniu skóry zaleca się nałożenie raz dziennie dobrego odżywczego serum do skóry z trądzikiem różowatym, na przykład Skinception Rosacea.

Peelingi kwasem glikolowym

Na trądzik różowaty pomocne mogą być również peelingi kwasem glikolowym. Ważne, by nakładać je na maksymalnie 2-5 minut oraz zaprzestać  aplikacji po maksymalnie czterech tygodniach.

Niestety w trakcie terapii może pojawić się łagodne swędzenie lub pieczenie, dlatego trzeba stosować peelingi ostrożnie i koniecznie dbać o staranną ochronę przeciwsłoneczną w trakcie terapii. Ochrona przed promieniowaniem UV powinna być standardem w trakcie leczenia trądziku różowatego.

Laserowe leczenie skóry z trądzikiem różowatym

Ciągłe zaczerwienienia na skórze oraz popękane naczynka można leczyć za pośrednictwem zabiegów laserowych. Terapia impulsywnym światłem lasera pozwala poprawić stan skóry na skórze twarzy i szyi.

Niestety leczenie trądziku różowatego przy wykorzystaniu światła lasera może być bolesne, dlatego trzeba się na to przygotować i zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Najczęściej wystarczy zastosować okłady z lodu oraz specjalne łagodne kremy znieczulające.

Zabiegi laserowe mogą być łączone z terapią fotodynamiczną.