O occie jabłkowym jest ostatnio głośno. Nic dziwnego, w pełni zasługuje na zainteresowanie. Jest to składnik, który pozwala zachować zdrowie i jest naturalnym, skutecznym kosmetykiem, dostępnym za grosze. Umiejętnie używany pomaga również w funkcjonowaniu skóry z problemem trądzikowym.

Ocet jabłkowy, czyli co?

apples-490474_1280Ocet jabłkowy to składnik znany już Hipokratesowi. Jak sama nazwa wskazuje powstaje z jabłek. Pod wpływem fermentacji owoce uzyskują dodatkowe właściwości, których nie mają na surowo.

Ocet jabłkowy jest bogaty w wiele cennych substancji: kwas octowy, kwas cytrynowy i jabłkowy, a także kwitaminy, enzymy, sole mineralne i aminokwasy. Poza tym zawiera chlor, żelazo, potas, miedź, magnez, sód, wapń, krzem. Dostarcza także cennych witamin, zwłaszcza: A, B1, B2, B6, C, E, P.

Wykazuje również bardzo ważne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Ocet jabłkowy, o czym nie każdy wie, pomaga w walce z bólami mięśni i bólami stawów a także pozytywnie wpływa na działanie układu odporności. Może wspomagać leczenie cukrzycy, czy  starania w zachowaniu dobrej wagi ciała.

Jednak, by korzystać z tych wszystkich zalet należy używać octu jabłkowego w formie surowej i niefiltrowanej, tylko taka zawiera wszystkie cenne enzymy i jest pozbawiona niekorzystnych substancji dodatkowych.

Jak ocet jabłkowy pomaga w walce z trądzikiem?

Ocet jabłkowy ma właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Systematycznie stosowany pomaga utrzymać czystą skórę, wolną od bakterii, łoju i zanieczyszczeń. Poza tym ma korzystny wpływ na pH (zawiera pH równe 5,5 – takie jakie pH zdrowej skóry), dzięki czemu stoi na straży równowagi i zapobiega niedoskonałościom.

Jak wykorzystać ocet jabłkowy do pielęgnacji skóry trądzikowej? Zaleca się wymieszać 1 miarkę niefiltrowanego octu jabłkowego z dwoma miarkami wody. W roztworze maczamy wacik i przemywamy nim twarz. Pozostawiamy roztwór na twarzy przez co najmniej 10 minut, a następnie zmywamy twarz ciepłą wodą.

Tak przygotowany roztwór stosujemy kilka razy w tygodniu.

Jak ocet jabłkowy poprawia funkcjonowanie tłustej skóry?

Ocet jabłkowy jest dobrym remedium dla skóry tłustej, wykazuje bowiem dobre właściwości ściągające. Jest ponadto cennym źródłem alfa-hydroksykwasów, które działają złuszczająco oraz zmniejszają rozszerzone pory skóry. Poza tym ocet jabłkowy świetnie reguluje pH skóry.

By stworzyć domowy tonik na bazie octu jabłkowego, należy wymieszać pół szklanki octu jabłkowego z pół szklanki wody destylowanej. Można również dodać kilka kropel olejku lawendowego.  Tonik nanosimy na skórę twarzy za pomocą wacika, pozostawiamy na kilka minut, a potem spłukujemy.

Toniku można używać raz- dwa razy dziennie. Zaleca się przechowywać w ciemnej butelce, a przed użyciem wstrząsnąć.

Ocet jabłkowy kupimy właściwie w każdym sklepie. By jednak wybrać dobrze, trzeba być ostrożnym. Prozdrowotne właściwości ma ocet jabłkowy niefermentowany z naturalnym osadem na dnie butelki. Ten otrzymamy za około 10 złotych za litr. Tańsze wyroby nie są godne naszej uwagi.

Ocet jabłkowy można również przygotować samodzielnie w domu.  Warto dodawać go do sałatki, zastępując nim sok z cytryny lub dressing lub spożywać w formie napoju (jedna łyżeczka rozpuszczona w szklance wody).