Klindamycyna to jeden ze sposobów na utrzymanie czystej i zdrowej skóry, antybiotyk często zapisywany na trądzik. Jak stosować tę substancję i czy jest skuteczna?

Klindamycyna, czyli co?

klindamycynaKlindamycyna to antybiotyk stosowany miejscowo na skórę na zmiany trądzikowe. Może być używany jako jedyny w terapii antytrądzikowej lub w połączeniu z innymi lekami. Wydawany jest z przepisu lekarza. Klindamycyna dostępna jest w kilku formach – jako krem, płyn do mycia twarzy, pianka.

Klindamycyna a alergie

Zanim zastosuje się klindamycyne warto rozważyć ryzyko wystąpienia alergii. Należy poinformować lekarza, jeśli wcześniej po zastosowaniu jakiegokolwiek leku pojawił się niekorzystny objaw lub osoba mająca stosować antybiotyk jest alergikiem pokarmowym czy wziewnym.

Od jakiego wieku można stosować lek?

Badania nad stosowaniem leku były prowadzone tylko na dorosłych osobach. Nie ma żadnych informacji o skutkach stosowania klindamycyny u osób poniżej 12 roku życia.

Przygotowanie skóry na aplikację

Zanim zastosujemy klindamycynę miejscowo w postaci pianki, należy dokładnie umyć powierzchnię skóry ciepłą wodą oraz dobrze dobranym środkiem myjącym a następnie dobrze spłukać i osuszyć. Kolejno nakładamy na twarz cienką warstwę leku, nie omijamy zdrowych miejsc. Preparat aplikujemy również tam, gdzie nie występują pryszcze, by zapobiec powstaniu ewentualnych zmian.

W trakcie leczenia należy unikać zbyt częstego mycia skóry, co może doprowadzić do jej przesuszenia i pogorszenia jej kondycji. Wystarczy oczyszczanie skóry 2-3 razy dziennie.

Jak stosować?

Lek jest dostępny w specjalnej butelce z wygodnym aplikatorem, który pozwala na komfortowe nanoszenie go na skórę. Należy wstrząsnąć przed zastosowaniem.
Po odkręceniu butelki wystarczy lekko przycisnąć końcówkę do skóry, by sterować szybkością wypływu środka.

Jak długo stosować klindamycynę?

To ważne, by klindamycynę stosować przez dłuższy czas (zazwyczaj terapia trwa kilka miesięcy) nie odstawiać jej, gdy objawy się zmniejszą, bo w ten sposób szybko nastąpi nawrót.

Ważne informacje

Terapia z klindamycyną powinna odbywać się pod nadzorem lekarza. Należy stosować się do wszelkich zaleceń specjalisty – zarówno dotyczących dawki jak i częstotliwości stosowania.

By lek mógł działać, trzeba go stosować w odpowiedni sposób. Dlatego przykładowo po myciu lub goleniu zaleca się odczekać 30 minut aż preparat zacznie działać.

Trzeba również uważać, bo lek zawiera alkohol, dlatego jest łatwopalny. Powinien być ostrożnie stosowany w pobliżu źródła ciepła.

Lek ma nieprzyjemny smak – warto o tym pamiętać, jeśli przypadkiem dostanie się do ust.

Klindamycyna działania niepożądane

Klindamycyna jak każdy lek może powodować skutki uboczne.

  • ból brzucha, skurcze żołądka,
  • biegunka
  • gorączka,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • nudności, wymioty,
  • utrata masy ciała,
  • wysypka skórna,
  • świąd skóry.

W przypadku stwierdzenia wystąpienia skutków ubocznych po zastosowaniu klindamycyny warto skonsultować się z lekarzem.