Wielu młodych mężczyzn nie lubi golenia nie dlatego, że to dodatkowy obowiązek, ale z powodu pryszczy, które rozsiewają się po twarzy, gdy pozbywają się zarostu. Bolesne grudki mogą powodować spory dyskomfort podczas golenia – dlatego naturalna staje się potrzeba poszukania rozwiązania, które pozwoli usunąć zmiany na twarzy i jednocześnie ułatwieni golenie. Co może być skuteczne?

Trądzik po goleniu – częsty problem?

Skin care. Handsome young shirtless man applying cream at his face and looking at himself with smile while standing in front of the mirrorSzacuje się, że trądzik po goleniu pojawia się u około połowy mężczyzn. Najczęściej doświadczają go nastolatkowie. Niestety jednak w wielu przypadkach problem nie mija wraz z wiekiem, ale utrzymuje się i na skórze po goleniu pojawia się sporo nierówności w postaci niewielkich cyst z białą końcówką, a czasami sporych ropnych niedoskonałości.

Jak przygotować skórę z trądzikiem do golenia?

Skóra trądzikowa wymaga szczególnego przygotowania do golenia. Przede wszystkim kluczem do jak najmniejszego podrażnienia skóry jest systematyczne złuszczanie naskórka oraz jego nawilżanie.

Bardzo istotne jest również dokładne oczyszczanie skóry z brudu, złuszczonych komórek oraz bakterii oraz zmiękczanie włosków, dzięki czemu golenie będzie prostsze.

Co najlepiej wybrać do oczyszczania skóry z trądzikiem? Hydroviton.CR powstał po to, by skutecznie oczyszczać, a jednocześnie zachowywać odpowiednie pH skóry. Niektórzy polecają również mydła z dodatkiem gliceryny i wysoką zawartością witaminy E, jednak nie warto przesadzić z ilością stosowanego mydła i wybierać produkt bardzo starannie, by nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry i zaostrzenia zmian trądzikowych. Lepszym rozwiązaniem są zaawansowane produkty do oczyszczania skóry z trądzikiem.

Pamiętaj, że oprócz twarzy – do golenia trzeba przygotować również skórę szyi. Należy ją oczyszczać, poddawać peelingowi oraz systematycznie nawilżać. To bardzo ważne, jeśli chcemy pozbyć się pryszczy.

Wrażliwa skóra po goleniu

Pogorszenie zmian trądzikowych obserwują u siebie szczególnie panowie cierpiący z powodu wrażliwej skóry twarzy. Właśnie oni powinni w naprawdę dobry sposób zadbać o higienę i technikę golenia. Podstawą powinno być:

  • ostrożne, delikatne golenie,
  • ruchy powinny być spokojne, a jednocześnie pewne,
  • duże znaczenie ma utrzymanie w czystości maszynki do golenia,
  • jeśli naprawdę nie trzeba, nie należy się golić codziennie, ale co drugi-trzeci dzień,
  • po goleniu delikatnie suszymy skórę przy użyciu miękkiego ręcznika, na pewno jej nie pocieramy.

Jak golić skórę z trądzikiem?

Zasada jest taka – im mniej akcesoriów do golenia, tym lepiej. Szczególnie tyczy się to pędzli do golenia, po które młodzi mężczyźni sięgają na szczęście coraz rzadziej. Bardziej higieniczną metodą będzie nakładanie żelu przy użyciu rąk, które przed tym zabiegiem należy starannie oczyścić.

Niestety nie najlepszym wyjściem dla osób z trądzikiem są maszynki z kilkoma ostrzami, wyjątkowo ostre i płynnie usuwające włosy…Niedobra wiadomość?

Warto to wiedzieć. Im więcej ostrzy posiada maszynka, tym istnieje większe ryzyko, że dojdzie do podrażnienia skóry. Jeśli golisz się ręczną maszynką, sięgnij po taką z najwyżej dwoma ostrzami. Najlepszą opcją są maszynki z jednym ostrzem, tak zwane „starej szkoły”. Ekspozycja ostrza powinna być łagodna – co niestety ma skutek uboczny w przypadku ostrego zarostu – trzeba decydować się – na trądzik lub…dokładne golenie.

Chyba, że pozbędziemy się trądziku. Przeczytaj

Możesz również użyć maszynki do golenia – jednak w tym przypadku bardzo dokładnie należy się trzymać informacji producenta dotyczących czyszczenia.

Bardzo ważne jest również to, co zrobimy po goleniu. Należy dokładnie oczyścić resztę pianki lub kosmetyku do golenia ze skóry, bo preparaty te zatykają pory i mogą sprzyjać powstaniu niedoskonałości. Ochlapujemy twarz dużą ilością ciepłej wody, a na końcu chłodnej.

Niektórzy zalecają po goleniu skóry z trądzikiem użycie nadtlenku benzoilu lub kwasu salicylowego oczywiście w niewielkim stężeniu jako tonera.

Uwaga, na ropne krosty

Jeśli na skórze pojawią się ropne zmiany, należy bardzo ostrożnie manewrować na nich maszynką. Zaleca się zachować dużą staranność, by ich nie uszkodzić, nie wolno dopuścić do uszkodzeń skóry i rozsiania zmian w innych miejscach na skórze.

Po goleniu niezbędne jest naniesienie na skórę preparatu lekko odkażającego, łagodzącego oraz odżywiającego skórę.