Zanim na polski rynek trafiła długa lista skutecznych preparatów na trądzik nasi rodzice i dziadkowie, z przyczyn od siebie niezależnych, musieli sobie radzić z niedoskonałościami przy użyciu domowych metod. Nie mieli do wyboru kilkunastu marek, wielu rodzajów kremów, toników, maści czy preparatów w takiej fantazyjnej formie jak chociażby płatki na wągry na nosie.

Pomysłów, jak się pozbyć trądziku w PRL-u było sporo. Trzeba było sięgać po to, co było pod ręką, dobrze dostępne i tanie…. I tak stworzono cały schemat pielęgnacji skóry z pryszczami. Jedne metody okazały się skuteczne, inne po zapewnieniu chwilowej ulgi i lepszego wyglądu w konsekwencji bardziej szkodziły niż pomagały.

Oto 6 polskich, dobrze znanych w naszym kraju sposobów na trądzik.

Spirytus salicylowy na trądzik

spirytus salicylowySpirytus salicylowy na trądzik to jeden z gorszych pomysłów, który był bardzo popularny jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jego skuteczność opierała się na zasadzie, że cera trądzikowa jest tłusta, dlatego trzeba ją wysuszyć. I rzeczywiście spirytus salicylowy (dostępny w każdej aptece za kilka złotych) początkowo wyrównywał i wygładzał skórę. Niestety dość szybko dobry efekt przestał zachwycać a w miejscu wygładzonej skóry pojawiała się ta, która ma jeszcze większe problemy z krostami.

Osoby, które spróbowały dowiedziały się, że nie warto. Co z tego, że chwilowo było lepiej, jeśli później było dramatycznie?

Maść cynkowa na trądzik

To drugi równie popularny sposób na trądzik co spirytus salicylowy, z tą różnicą, że dużo skuteczniejszy. Tłusta maść cynkowa powinna być nakładana punktowo na zmiany zapalne, raczej nie ryzykujmy aplikację na całą powierzchnię skóry, bo maść ma działanie wysuszające. Należy ją stosować w fazie zapalnej do momentu wysuszenia zmiany, później jej nakładanie jest nieuzasadnione.
Jednak uwaga – maść cynkowa może działać zbyt agresywnie, wysuszać skórę! Równolegle z jej aplikacją należy stosować dobry krem nawilżający.

Pasta do zębów na trądzik

Gdy nie masz nic lepszego pod ręką, warto sięgnąć po pastę do zębów. To zasada stara jak świat, pozwala wysuszyć zmiany zapalne i przyspieszyć ich gojenie. Niestety używana zbyt często  doprowadza do podrażnień skóry. Jest coś jeszcze – pasta do zębów nanoszona na wrażliwy naskórek może powodować podrażnienia.

Pokrzywa na trądzik

Pokrzywa to bardzo ważna roślina, mająca świetny skład – zawiera wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód, jod, witaminy A, B, C i K, serotoninę, histaminę, garbniki, flawonoidy, śluzy, jak również kwasy pantotenowy, mrówkowy, glicerolowy, glikolowy – kwasy organiczne. Jak pokrzywa pomaga usuwać trądzik? Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza rany, przyspiesza gojenie skóry.
Pokrzywa pita w formie herbatki świetnie wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Ta metoda sprzed lat również dzisiaj ma zastosowanie i cieszy się dobrymi opiniami.

Bratek na trądzik

Znaną metodą na trądzik jest stosowanie fiołka trójbarwnego (bratka). Wyciąg z tej rośliny pozwala oczyścić organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii, wzmacnia skórę. Dostarcza również długiej listy ważnych składników: flawonoidy, metyl salicylowy, sole mineralne, olejek eteryczny ,saponiny, garbniki,antocyjany, karotenoidy, które pozwalają zachować równowagę w organizmie i przeciwdziałać przyczynom wystąpienia łojotoku i jego skutkom wpływającym na wygląd skóry.

Ogórek na trądzik

Dobrym, starym sposobem na trądzik jest stosowanie ogórka, który w wersji surowej może posłużyć do stworzenia toniku.

Przepis jest bardzo prosty – wystarczy zetrzeć ogórka na tarce, dodać do niego wodę mineralną lub źródlaną i zamaczając w nim wacik przemywać skórę – oczyszczając ją, wspierając zachowanie jej w równowadze oraz lekko rozjaśniając.

Wiele domowych metod na trądzik, stosowanych przed laty, może sprawdzić się również dzisiaj. Nie ma sensu ich skreślać od razu, na samym wstępie, tylko dlatego, że nie opierają swojego działania na syntetycznych składnikach. Naturalny skład często działa bardzo skutecznie, oddziałując na przyczyny problemu a nie jedynie skutki. Dobrze dobrane „stare” metody na trądzik regularnie powtarzane nierzadko są w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na stan skóry z niewielkimi zmianami trądzikowymi.